POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [28.05.2022, 08:35:39] • Polska

Rzecznik: Polska to centrum pomocy dla ukraińskich dzieci

Rzecznik: Polska to centrum pomocy dla ukraińskich dzieci

fot. Organizator

Polska stała się światowym centrum pomocy dla ukraińskich dzieci. Na Zamku Królewskim w Warszawie spotkali się na międzynarodowej konferencji eksperci od pomocy psychologicznej, by zapoznać się z polskim systemem wsparcia dla najmłodszych uchodźców.

Rozpoczynając konferencję pt.: „Jak chronić i krzewić zdrowie psychiczne dzieci podczas wojny. Ocena i odpowiedź na wpływ traumy w okresie dzieciństwa i dojrzewania", Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił nadzwyczajne prawne rozwiązania, które wprowadziła Polska, aby wspomóc ukraińskich uchodźców. Dzięki nim dzieci te mają w naszym kraju dostęp do edukacji, opieki medycznej i pomocy socjalnej. Z kolei – co podkreślił Rzecznik – wielkie serca Polaków sprawiły, że schronienie w prywatnych polskich domach znalazły setki tysięcy Ukraińców, głównie matek z dziećmi. To dzięki takiej postawie Polaków nie było konieczności budowy w naszym kraju wielkich obozów dla uchodźców, które znamy z zachodnich państw.

Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że trauma wojny pozostawia głębokie i trwałe ślady w psychice ofiar, dlatego tak ważne jest natychmiastowe udzielanie wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom, które musiały uciekać przed bombami.

Rzecznik przedstawił uczestnikom konferencji działanie Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, wskazując na dyżury ekspertów posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim. To szczególnie cenne wsparcie w polskim systemie ochrony zdrowa, który na bieżąco jest dostosowywany do wyzwań związanych z konsekwencjami ataku Rosji na Ukrainę.

W trakcie obrad odczytano m.in. list Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, która także wskazywała na pilną potrzebę pomocy psychologicznej dla najmłodszych ofiar wojny.

Konferencję w Warszawie udało się zorganizować dzięki prof. Ernesto Caffo, światowej sławy ekspertowi do spraw pomocy psychologicznej dla dzieci, twórcy włoskiego telefonu zaufania.

Komunikat i wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka brpd.gov.pl/2022/05/27/rzecznik-polska-to-centrum-pomocy-dla-ukrainskich-dzieci/

Biuro Prasowe BRPD


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie meteorologiczne. Dzisiaj po południu prognozowane są silne burze z ulewnymi opadami deszczu do 30-50 mm, gradem o średnicy do 2-5 cm oraz silnymi porywami wiatru o prędkości 80-100 km/h, lokalnie nawet do 120 km/h. ■ Uwaga, mieszkańcy Świnoujścia i turyści! W związku z koniecznością dokonania przeglądu pomostów i stanowisk promowych – w niedzielę, 10 lipca w godzinach 05:00-06:00 i 08:00-09:00 cała przeprawa miejska Warszów (Bieliki) będzie nieczynna. W tym czasie prosimy kierowców o korzystanie z przeprawy Centrum (Karsibory), a pieszych o zrozumienie i zaplanowanie przeprawy w innych godzinach. ■ Grupa Jurek 22 zaprasza wszystkich sympatyków i fanów gry w siatkówkę plażową na spontaniczny turniej połączony z muzyką i innymi atrakcjami. Turniej odbędzie się - oczywiście przy sprzyjającej pogodzie - 29 lipca 2022 r. około godziny 15:00. Będzie zabawa i będzie się działo. Z względu na szalejąca inflację proponujemy kąpiel w morzu za darmo! - proponują organizatorzy. Miejsce turnieju: plaża w Świnoujściu obok stanowiska ratowników. ■ Uwaga honorowi dawcy krwi Z dniem 30 czerwca 2022 r. tracą ważność legitymacje uprawniające honorowych krwiodawców do bezpłatnych przejazdów autobusami „Komunikacji Autobusowej” Sp. z o. o. w Świnoujściu, wydane przez Prezydenta Miasta Świnoujście w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście. Od dnia 1 lipca 2022 r. dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów dla osób posiadających tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” będzie legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydana przez Zarząd Główny/Okręgowy PCK