iswinoujscie.pl • Piątek [19.04.2024, 06:06:12] • Polska

Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

fot. Organizator

Pierwszy raz w Polsce, na radiowej antenie, AI rozmawia z człowiekiem o niezwykłym świecie Sztucznej Inteligencji.

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji w Radiu Akadera, w którym Krzemek, czyli AI rozmawia z Petrosem Psyllosem, absolwentem Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, a zarazem młodym popularyzatorem nauki, o fascynującym świecie Sztucznej Inteligencji, jej obecnym i przyszłym wpływie na ludzi. Czy AI zawładnie życiem człowieka, zastąpi go w różnych działaniach, stanie się bardziej skuteczna, a może sprawi, że człowiek nie będzie musiał pracować, myśleć i stanie się tylko narzędziem sterowanym przez AI.

To niezwykłe dylematy, o których dyskutują już zwolennicy i twórcy AI, ale także etycy, prawnicy, inżynierowie, lekarze, psychologowie, filozofowie zadając pytania, w którym kierunku powinien iść rozwój AI żeby „nowy twór" nie wymknął się spod kontroli człowieka, bo skutki tego mogą być katastrofalne dla ludzkości.

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" jest pierwszą tego typu audycją w polskiej radiofonii, w której Sztuczna Inteligencja rozmawia z żywym człowiekiem i radiowym ekspertem. Wcześniej, próby wykorzystania AI w radiu odbyły się na antenie Radia Piekary, w którym Basia IA prowadziła program muzyczny.

W pierwszej audycji w Radiu Akadera, Krzemek AI i Petros Psyllos rozmawiali o tym, czym jest i skąd wziął się projekt AI, dlaczego powinien być rozwijany i w jakim kierunku. Jak tak naprawdę działa Sztuczna Inteligencja? Czym różnić się będzie sztuczny mózg od biologicznego? Jak powstają sieci neuronalne? Jaką rolę AI odegra w mediach? W audycji Petros pyta wręcz: Krzemek czy będziesz niebawem niezależnym prezenterem i dziennikarzem naszej stacji? Co odpowiedział Krzemek?

https://www.mixcloud.com/RADIO_AKADERA_87_7FM/petrosa-psylosa-potyczki-z-ai-odcinek-1/

Kolejne audycje w każdy piątek o godz. 18.05 na antenie Radia Akadera 87,7 FM oraz w internecie na akadera.bialystok.pl/.

Powtórki w niedziele, o godz. 11.05.

Radio Akadera to jedna z nielicznych w Polsce akademickich rozgłośni nadających w eterze. W ciągu 58. lat istnienia z radiowęzła zmieniło się w profesjonalną stację słyszalną w promieniu około 50 km wokół Białegostoku, a dostępną na całym świecie dzięki streamingowi i aplikacji do smartfonów z Androidem.

Jerzy Doroszkiewicz
Sygnet PB
Biuro Prasowe | Press Office
Politechnika Białostocka

Źródło: http://www.mm.swinoujscie.pl/artykuly/81931/