iswinoujscie.pl • Piątek [18.03.2022, 11:42:20] • Świnoujście

Około 1400 Ukraińców zarejestrowało się w świnoujskim Urzędzie Miasta. Większość z nich znalazła schronienie u mieszkańców Świnoujścia i rodziny

Początkowe informacje dotyczące liczby uchodźców w naszym mieście oscylowały na poziomie około 900 osób. Najnowsze dane wskazują, że ta liczba jest jednak zdecydowanie większa. Jak podaje świnoujski magistrat od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do teraz w UM w Świnoujściu zarejestrowało się około 1400 osób. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie rosnąć, ponieważ kilkaset osób wciąż nie dokonało rejestracji.

Jak już informowaliśmy wcześniej, od 16 marca obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o przydzielenie numeru PESEL. W związku z tym przed wieloma urzędami w Polsce ustawiły się spore kolejki.

- Od pierwszych dni, kiedy w Świnoujściu pojawiły się osoby uciekające przed wojną, do dziś w Urzędzie Miasta zarejestrowanych zostało około 1400 osób. Według szacunków, kilkaset osób nie dokonało jeszcze rejestracji, jednak prawdopodobnie zgłoszą się do UM po przydzielenie numeru PESEL, który obywatele Ukrainy mogą otrzymywać od 16 marca - wyjaśnia rzecznik prezydenta miasta, Jarosław Jaz.

Jak wiadomo, uchodźcy z Ukrainy znajdują schronienie w miejscach noclegowych na terenie całego Świnoujścia. Około 400 osób zostało zakwaterowanych w obiektach wyznaczonych przez miasto. To okazało się jednak kroplą w morzu potrzeb, ponieważ Ukraińców w naszym mieście jest znacznie więcej. Na pomoc uchodźcom z Ukrainy ruszyli więc przede wszystkim mieszkańcy Świnoujścia,. To przede wszystkim mieszkańcy wzięli pod swój dach obywateli Ukrainy.

- Te osoby mieszkają u swoich rodzin, które przyjechały tu wcześniej, przed wybuchem wojny lub u osób prywatnych, które udostępniły dach nad głową. Obecnie miasto jest w stanie ulokować uchodźców w kilkunastu hotelach / domach noclegowych / schroniskach, które zadeklarowały chęć współpracy. Dziś przebywa tam około 400 osób. Liczba przybyłych obywateli Ukrainy szybko przekroczyła możliwości samorządu do zapewnienia miejsc noclegu na odpowiednim poziomie (hotele, domy noclegowe). Dlatego uruchomiliśmy również miejsca w hali sportowej i dostępnych schroniskach młodzieżowych - wyjaśnia Jaz.

Jak informuje rzecznik prezydenta miasta sporo uchodźców wojenny potraktowało Świnoujście jako miejsce tranzytowe.

- Wiele osób spędza u nas dobę lub dwie, by następnie promem wyruszyć do Skandynawii lub oczekuje na przyjazd rodziny / bliskich z Niemiec i autami odjeżdżają do miejsca docelowego. Samorząd jest również organizatorem zbiórek, udostępniając swoje magazyny, pomieszczenia w domach kultury - podsumowuje Jarosław Jaz.

Źródło: http://www.mm.swinoujscie.pl/artykuly/74505/