POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [23.12.2023, 09:08:55] • Polska

Święta ze spokojną głową według psychologa

Święta ze spokojną głową według psychologa

fot. Organizator

Przed nami świąteczny czas. Czas spotkań z bliskimi, czas przeżywania atmosfery świąt natomiast to też czas wielu napięć, wielu pędów, wielu zakupów, wielu przygotowań. Jak zaplanować i przeżyć Święta ze spokojną głową? Kilku cennych rad udziela Maciej Jonek z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, psycholog społeczny, badacz relacji społeczności lokalnych.

1. Święta ze spokojną głową – czy psycholog ma na to jakiś sprawdzony przepis?

Przygotowania do tego czasu warto zacząć od przygotowania siebie. Od krótkiej refleksji na temat tego, co w świętach jest dla nas najważniejsze, czego potrzebujemy doświadczyć, żeby móc skorzystać z tej atmosfery, żeby móc swobodnie wejść w spotkania z bliskimi ludźmi. Taka refleksja na temat tego „minimum” pozwoli nam zadbać o swoje potrzeby i pozwoli nam ucieszyć się ze wszystkiego tego, co będzie ponad to, czyli z tych wszystkich rzeczy, które się wydarzą, a wcale nie były dla nas konieczne, żeby zaistniała atmosfera świąt.

Zatem warto zastanowić się, zanim zaczniemy zakupy, zanim zaczniemy porządki, zanim zaczniemy ozdabianie – co jest dla mnie najważniejsze? A następnie przygotować się na to, żeby ucieszyć się wszystkim tym nowym, tym „więcej”, które się pojawi.

2. Święta to też niestety pieniądze. Dlaczego mamy potrzebę, by tyle kupować? Jak racjonalnie powiedzieć sobie, że prezenty, to nie wszystko i nikt nie zje 12 dań?

Święta to czas zakupów. To czas, kiedy pewnie wydajemy więcej niż zwykle. Warto jednak pamiętać, że niewielką częścią tego całego świętowania jest to, jak bogato jest zastawiony będzie stół, jak wiele mamy ozdób i jak drogocenne są prezenty. Dużo więcej z uczuć dotyczących świąt pochodzi z relacji i spotkań. Zatem wtedy, kiedy robimy zakupy, warto zadbać o to, żeby unikać tłumów, bo wtedy, kiedy otacza nas wiele pędzących, spieszących się osób, podejmujemy mniej przemyślane decyzje. Warto oczywiście na każde zakupy wybrać się z listą i skoncentrować się przed zakupami nad tym, co chcemy, żeby w naszych koszykach się znalazło.


3. A niewygodne rozmowy przy stole – jak postawić granicę, żeby uniknąć spięć i zadbać o komfort psychiczny?
Spotkania z bliskimi to okazje do nadrobienia czasu, do dowiedzenia się co tam słychać, co tam się wydarzyło od naszego ostatniego spotkania. Ale to też czas kłótni, czas napięć i czas łamania granic. Zatem warto zadbać o to, żeby w spotkaniach z innymi ludźmi dbać o swoje granice.

• Dbać o granice fizyczne, bo nie każdy chce wszystkich przytulać i całować.

• granice emocjonalne, bo każdy z nas może i czuje to, co czuje. Zatem nie można mu powiedzieć uśmiechnij się wtedy, kiedy nie chce się uśmiechać.

• Oraz o nasze granice intelektualne, mówiące o tym, co wiem, co do czego jestem przekonany. I należy stawiać te granice wtedy, kiedy ktoś unieważnia naszą wiedzę. Niezależnie od tego, czy jest to wiedza na temat polityki, sportu, kultury czy naszych własnych życiowych doświadczeń.

• I w końcu granice duchowe. Te, które mogą dotyczyć wiary i religii, ale bardzo często dotyczą bardziej tego, w co wierzymy. W takim sensie, że wierzymy na przykład, że będzie dobrze, mimo tego, że nic na to nie wskazuje. Wierzymy, że zdrowie wróci. Wierzymy, że nasz ulubiony zespół zdobędzie mistrzostwo w następnym sezonie, że nasz ulubiony kierowca Formuły 1 zdobędzie w przyszłym sezonie tytuł. Ale też w naszej duchowości jest przekonanie o sensie naszego życia, o sensie naszej pracy, o sensie naszego wysiłku. Stawianie granic tutaj pozwala nam pozostać w takiej uczciwej relacji z naszą własną tożsamością.
Stawiając granice, warto też widzieć granice innych osób, zastanawiać się, czy to, co za chwilę zapytam, nie przekracza jakiejś granicy, czy nie stawia osoby w sytuacji, w której będzie musiała powiedzieć coś, o czym wcale nie chce mówić. Czy ten temat może być dla niej trudny? Warto wtedy zapytać, czy możemy porozmawiać o Twoich planach dotyczących rodziny, dotyczących pracy, dotyczących zmiany mieszkania itd. I wtedy, kiedy druga osoba może zdecydować, czy chce, czy nie chce opowiadać o jakimś aspekcie swojego życia, pozwalamy jej stawiać granice w sposób, który jest trochę łatwiejszy.

4. Nie każdy święta spędzić może z rodziną. W jaki sposób przezwyciężyć poczucie braku?
Święta to dla niektórych czas samotności. To czas, kiedy tych spotkań twarzą w twarz nie będzie. Albo nie będzie spotkań ze wszystkimi, z którymi chcielibyśmy się spotkać. Warto zadbać o to, żeby zaplanować sobie krótką rozmowę albo telefoniczną, albo przy pomocy jakiegoś urządzenia, które pozwoli nam się widzieć. Warto, aby zaplanowana rozmowa była krótka, aby nie zdążyła być uciążliwa, najlepiej po kolacji lub następnego dnia. Wtedy, kiedy wiemy, że napięcie będzie mniejsze, że już zrobimy wszystko to, co jest do zrobienia i pozostanie nam tylko cieszyć się atmosferą świąt.

Osoby, które nie spotkają się w tym roku z tymi, z którymi chcieliby się spotkać, doświadczą smutku. I nie ma, oraz nie powinno być, sposobu na smucenie się, bo jednak brakuje nam kogoś bliskiego, brakuje nam spotkania, uśmiechu, dotyku, czy rozmowy i smutek ten trzeba przeżyć. Możemy zaplanować, co powiemy tej osobie wtedy, kiedy przyjdzie nam się spotkać.
Z niektórymi natomiast już się nie spotkamy, bo nie ma ich z nami. Jednak to wciąż okazja do tego, żeby te myśli sformułować, żeby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o dziadku, którego już z nami nie ma i powiedzieć albo w liście, albo po prostu powiedzieć przy świeczce na fotelu, co byśmy chcieli mu powiedzieć.

5. Świąteczny mindfullness – jak w święta zwyczajnie cieszyć się tym co mamy, tu i teraz?
Doświadczenie świąt to doświadczenie bliskości, które wymaga przygotowania. To doświadczenie spotkania z tradycją, którą raczej powinniśmy celebrować, niż wypełniać jako jakiś obowiązek. I ten czas daje taką przestrzeń na doświadczenie spokoju, ciszy. Zwłaszcza ten czas między świętami, a Sylwestrem, kiedy nie wiadomo za bardzo co począć, to czas, kiedy warto zastanowić się nad tym, co nowego czeka mnie w moim życiu, co bym chciała, chciała, żeby w moim życiu się pojawiło, co jest tym czymś, o co chcę zadbać? To nie ma być coś, co pojawi się w naszym umyśle i następnego dnia zakwitnie. To jest coś, o co warto dbać do wiosny, a może nawet cały rok, a może nawet już potem. Zawsze coś, co wymaga takiego naszego skupienia i skoncentrowania. Coś takiego, co jest warte wysiłku, a rodzi się tylko w cichej refleksji zimowego wieczora.

Magdalena Kubiak
Starsza specjalistka ds. PR i mediów społecznościowych
Dział Marketingu


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■